27 |
BÝVANIE NA MINIMÁLNEJ PLOCHE (36 m²) | Študentský konceptAutorský popis | Práca sa venuje bývaniu na minimálnej ploche, čo tvorí v súčasnosti čoraz viac skloňovaný pojem. Aj keď takýto typ bývania neznie úplne vábne, nemusí byť hneď synonymom stiesnenosti a obmedzenosti. Aj v garsónke, či jednoizbovom byte je možné vytvoriť plnohodnotný priestor na život pre viac než jednu osobu, ktorý neslúži len ako dočasné bývanie. Takýto typ bývania môže byť vo svojej podstate praktickejší a ekologickejší.
Pre vytvorenie funkčného bývania je potrebné využiť maximum úžitkovej plochy za pomoci nábytku navrhnutého na mieru.
Aj v tomto prípade je minimalizmus jedným z kľúčov k úspechu. Vďaka rozumnému výberu farieb a materiálov je možné vytvoriť priestor, ktorý pôsobí opticky vzdušnejším a väčším dojmom. S dobre premyslenou dispozíciou je možné navrhnúť funkčný koncept a vytvoriť tak aj na obmedzenej ploche príjemný a harmonický domov.
Pri navrhovaní dispozície boli najdôležitejšími aspektami funkcionalita a vzdušnosť priestoru a taktiež bolo dôležité myslieť na to, že byt je priestor, v ktorom všeobecne trávime asi 90 percent svojho času.
Priestor je navrhnutý tak aby bolo možné skĺbiť aktivity užívateľov priestoru a zároveň vytvoriť dostatočné súkromie pre osobitné užívanie plochy a predísť tak ponorkovej chorobe a podobne. Súkromie je možné vytvoriť za pomoci posuvných segmentov - uzavrieť priestor úplne alebo len jeho časť.
Použitie zrkadla v časti stavanej skrine priestor opticky zväčšuje a vytvára iluzívny pocit nekonečnosti priestoru a zároveň zmäkčuje samotnú konštrukciu.
Interiér využíva funkčné prvky výsuvu, posuvu, vyklopenia.. vďaka čomu priestor vzdušnejší, nie je zaprataný nábytkom a jednotlivé prvky nábytku sa vyklopia alebo vysunú len v čase používania.