BYT YAKSHA | BratislavaUkončenie projektu 2022 | Riešená plocha 130 m²
Autori | Mgr. art. Martina Cibereová, Ing. arch. Vladislav Tvarožek, Ing. arch. Tomáš Jopek
Spoluautori | Yaksha
Firma, ateliér | ZEIT Architects |
zeitarchitects.skFoto | Smartlight s.r.o.
Autorský popis | Zriedkavo sa naskytne architektovi príležitosť, kedy dostane zadanie na návrh interiéru od kompletného dispozičného riešenia po dizajn šitý namieru predstavám klienta a zároveň mať stále pritom voľné ruky v tvorbe.
Z dispozičného hľadiska sme prekopali v podstate celú pôvodnú dispozíciu mezonetového bývania, čo tak trochu vyplýva aj z Michalovho life style-u. V princípe sme vytvorili z 5 izbového mezonetu, veľký dvojizbák.
Cieľom bolo vytvoriť dva samostatne a zároveň spoločne prepojené svety nočnej a dennej zóny vizuálnym nosným prvkom točitého oceľového schodiska. Tieto jednotlivé svety reagujú na potreby Michala a zároveň poskytujú miesto pre inšpiráciu, oddych, spoločné debaty aj sústredenú tvorbu.
Na nižšom, vstupnom podlaží sa nachádza Michalova nočná časť s pracovňou alebo príležitostnou hosťovskou izbou. Hygienické a technické jadro bytu je obložené tónovaným zrkadlom, ktoré opticky otvára priestor a dotvára atmosféru voľnosti. Do spálne prechádzate kúpeľnou, ktorá je navrhnutá v jemne zemitých tónoch. Spálňa je prepojená s obrovským šatníkom, ktorý poskytuje Michalovi maximálny komfort rôznymi premyslenými detailmi.
Točité schodisko prepája dennú čast, ktorá má byť Michalovou galériou umenia, ktorého je vášnivým zberateľom. Priestor poskytuje veľkorysé možnosti na spoločné večere s priateľmi, alebo privátne vernisáže pre známych. Galerijný priestor, ktorý je zároveň prepojený s prekrytou terasou. Uvoľnené loftová atmosféra v dennej časti poskytuje výhľad na všetky dominanty Bratislavy a poskytuje všetky možnosti pre život Michala.
Návrh interiéru mal zhmotniť Michalovu predstavu o domove, ktorý bude opozitom jeho profesionálneho života a tak trochu vyjadrí Michalove korene z Vietnamu, odkiaľ pochádza časť jeho rodiny. Chcel, aby sa jeho základné hodnoty a odkazy do života preniesli do interiéru vyjadrené minimalistickými prvkami a materialitou zvolenou vo svojej najsurovšej podobe - vyvážený dialóg prvkov ako kameň, drevo, oceľ a betón.